نشریه الکترونیکی بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور چناران
هنری برای غرب ، غروبی برای هنر

هنری برای غرب !

غروبی برای هنر !

 

هنر سینما چیست ؟ ارتباط سینما با جامعه تا چه حد است ؟ چه چیزی را می توان رسالت سینمای ایران تعریف کرد ؟ آیا سینمای ایران توانسته توقعات را برآورده کند ؟

در دنیای امروز اگر بخواهیم به فرهنگ یک ملت یا قومی آشنا شویم و فهمی از سطح و کیفیت زندگی انسان ها داشته باشیم ، بی شک مهم ترین وسیله رسیده به این آگاهی ، سینماست . توجه به فیلم های اجتماعی و غالب تولیدات سینمایی یک کشور می تواند ماهیت فضای فکری و فرهنگی حاکم آن کشور را نشان دهد .

سینمای غرب ، بطور واضح تر آمریکا که جهان آن را با نام هالیوود می شناسد ، خواسته یا ناخواسته بیانگر فضای غالب فرهنگی آمریکاست . کشوری که غالب صادرات سینمایی اش مفهوم جنایی ، خیانت و یاس پراکنی ، همجنسگرایی و تجاوز را دارد بدون شک شرحی است از جامعه افسار گسیخته آن ، گذشته از اینکه این جامعه نتیجه همان تفکرات اومانیستی است ، در حال حاضر این تولیدات نماینده معرفی و ترویج این جامعه رو به زوال را برای دنیا دارد !

اما در جبهه مقابل تفکرات غربی ، گفتمان و تفکری است که با انقلاب ایران در سطح جهان مطرح شد و آن گفتمان اسلام است . مولفه های گفتمان اسلام کاملا در تضاد با گفتمان غربی است اما آیا ایران در رویکرد های خود ( در این مورد سینما ) توانسته بیانگر این تضاد و دگرگونی باشد ؟پاسخ منفی است ! چرا که تنها هنری مورد قبول اسلام است که معرف بینش توحیدی باشد و ما بجز حرکت هایی اندک شاهد مصداق قابل قبولی نبوده ایم !

 با یک نگاه گذارا به روند سینمای ایران از اول انقلاب تاکنون شاهد یک سیر نزولی بوده ایم گرچه گاهی حرکت های مثبتی مشاهده می شود . سینمایی که نقطه اوج کارش معرفی ارزش های دفاع مقدس بود با آثاری با موضوعیت اعتراض به اوضاع نابسامان اجتماعی و اقتصادی دنبال شد و مدتی حول محور تجمل گرایی چرخید و به تازگی آثار برترش هیچ سنخیتی با جامعه ایران ندارد . ممکن است مشکل دید تنگ نویسنده یا کارگردان یا حتی بازیگرانی باشد که جلال و شکوه توخالی سینمای غرب آنان را مسحور خود کرده است . این ادعا پر بی راه هم نیست ، مثلا فرستادن فیلمی فرانسوی با کارگردانی اضغر فرهادی به جشنواره اسکار به نمایندگی از ایران اسلامی ! فیلمی که از لحاظ محتوایی هیچ سنخیتی با فرهنگ غنی مردم ما ندارد .

تناسب این حرکت با پیام امام (ره ) به هنرمندان چیست که : « تنها هنری مورد قبول قرآن است که صیقل دهنده اسلام ناب محمدی باشد . اسلام فقرای دردمند ، اسلام پا برهنگان ، اسلام تازیانه خوردگان تاریخ تلخ و شرم آور ... » 67/6/30

و در آخر باز هم سوال ، کسانی که رای به نمایندگی این فیلم در عرصه ی جهانی داده اند چه ملاک هایی غیر از معرفی فرهنگ اسلام ناب را داشته اند ؟


نویسنده:روح الله ایازی
تاریخ: 1392/07/19
زمان:03:58
حاشیه دوست تاریخ : 1392/08/03 ساعت :14:37
آفرین به شما ...اوایل سایتتون هر دوروز یه بار آپ میشد...کم کم شد 4روز..بعدشد یه هفته ...کم کم شد هر ماه...الانم فکر کنم قراره سالانه آپ شه!!!
تاریخ : 1392/07/24 ساعت :15:57
جاااان!!
حاشیه ساز تاریخ : 1392/07/20 ساعت :03:12
درسته ، حق دارید ! ولی امیدوارم از این به بعد شاهد حضور فعال اعضای نشریه و مخاطبانش باشیم !
حاشیه دوست تاریخ : 1392/07/19 ساعت :21:14
دمتون گرم،،،ایول،،،بالاخره یادی از حاشیه ی الکترونیکی کردین،،،داشتیم نا امید میشدیم!!!
نظرات
نام و نام خانوادگی :
پیام :